Şimdi ÜCRETSİZ kayıt olun,
üye önerilerimizi hemen inceleyin!

 
 

Kişisel bilgileriniz kesinlikle gizli tutulur.

 
Üyelik ve Gizlilik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.

Muğla Arkadaşlık Sitesi

Muğla Arkadaşlık Sitesi - Tarih yazan şehirde arkadaşlık anıları

Muğla ilimiz, Ege bölgesinin güneyinde yer almaktadır. Hisar ya da Asar olarak bilinen dağın eteklerinde ovaya doğru yayılmış ve kendine has bir mimarisi vardır. Turistik bir beldemiz olan Muğla’nın daracık caddeleri ve güzel doğası her yıl yüzbinlerce turist ile şenlenmektedir. Muğla şehrimize bağlı ilçeler şunlardır: Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Ortaca, Ula ve Yatağan.

Muğla ilimizin adı daha önce "Mobella" olarak geçmektedir ve Antikçağ ’da Karia olarak bilinen bölgenin sınırları içinde yer almaktadır. Yerleşim tarihine bakıldığında Milattan önce 3000’lere kadar geri gitmek mümkündür. 1261 yılından sonra Menteşe Beyliği’yle Türklerin eline geçen Muğla, Yıldırım Bayezid zamanında Osmanlıların egemenliğine girmiştir. Daha sonra sancak yapılarak Anadolu Eyaleti’ne bağlanmıştır.

Muğla’nın Türkiye genelinden ve yurt dışından yüzbinlerce turist alması, bu beldeye önemli bir hareket katmaktadır. Tatil amaçlı Muğla ve ilçelerini gezmek için gelen insanlar, burada arkadaşlık adına birçok deneyim edinmektedir. Eğlenceli ve huzurlu günlerin ardından, uzun sürmesini diledikleri arkadaşlık ilişkileri oluşmaktadır.

Muğla Arkadaşlık Sitesi - Turistik kentin geleneksel lezzetleri ve yöresel el sanatlarıyla dikkat çekişi

Muğla turizm cenneti olduğu kadar lezzetli yemekleriyle de hem yerel halkın hem tüm dünyadan akın eden turistlerin damak tatlarına ziyadesiyle cevap vermektedir. Özellikle sebze yemeklerinde ve hamur işlerinde görülen çeşitler göz kamaştırmaktadır. Yöreye has diğer yemek çeşitleri tarhana, gürlen kebabı, sura, ballık kavurma, dövme köfte, hardal haşlaması, sirken otlaşı, üzüm köftesi, ekşili biber ve pirinçli balık gibi sıralamak mümkündür.

Muğla’nın bazı ilçelerinde halıcılık yaygın el sanatları arasındadır. Özellikle Milas, Bodrum ve Yatağan ilçelerine gidip bu el sanatlarından hediyelik olarak alınabilmektedir.

Son Makaleler